Am celebrat muzica împreună
În data de 23 iunie 2026, la Galeriile de Artă ale Academiei Române, pe fundalul expoziției “Prospettive”, inițiate de Universitatea Națională de Arte din București, de Societatea “Dante Alighieri” și susținut de Asociatia Italienilor din România – RO.AS.IT., a avut loc un recital dedicat Zilei Mondiale a Muzicii, celebrate în fiecare an pe 21 iunie. Acesta a implicat profesori, elevi și foști elevi ai Colegiului Național de Muzică “George Enescu”: prof. Antonela Marin – voce; prof. Tiberiu Chirănuș – acompaniator; prof. Mircea Oaneș – chitară clasică; Ecaterina Țoța – vioară; Ana Țoța – violoncel; Ruxandra Țoța – contrabas; Mihnea Bălțatu – chitară clasică.
Dincolo de Italia și România, unde ne-au purtat tablourile artiștilor români și italieni de pe simeze, prin intermediul repertoriului muzical ales, am călătorit din Europa până în America, într-o îmbinare armonioasă a artelor.

















